JRK | 9 tipov ako naučiť deti kompostovať - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

9 tipov ako naučiť deti kompostovať

Všetky | 11.06.2016

Tak, ako je dôležité naše najmilšie ratolesti naučiť, že odpadky patria do koša, je dôležité im vysvetliť, ktorý odpad patrí do ktorého koša a ktorý sa dá opätovne využiť kompostovaním.

Deti sa veľmi rýchlo učia, najmä keď to odpozorujú od rodičov a preto je tu niekoľko rád ako naučiť Vaše deti zásadám kompostovania. V budúcnosti budú mať vytvorený kladný vzťah k životnému prostrediu.

 1. Jednoduchým spôsobom im vysvetlite, že kompostovaním chránite naše životné prostredie, v ktorom bývate a taktiež šetríte financie.
 2. Vyhraďte si v kuchyni malú nádobku na odkladanie kuchynského odpadu (šupky, odrezky, zvyšky jedla…). Dieťa hravo odpozoruje, že otecko šúpe zemiaky a mamička cibuľu nad touto nádobkou a nie nad košom so zmiešaným odpadom.
 3. Zaužívajte si rituály s maličkosťami, ktoré končia vo vaše malej bionádobke každý deň, ako sú napríklad čajové vrecká, kávové výluhy, škrupiny od vajíčok, papierové vreckovky, kuchynské utierky, ohryzok z jabĺčka a podobne.
 4. Nazbieraný bioodpad vynášajte spoločne s deťmi do záhradného kompostéra. Ak bývate v byte a nemáte záhradku, tak dajte napapať hladným dážďovkám vo vermikompostéry, ktoré môžete chovať aj v paneláku.
 5. Priamo pri nádobe kompostéra deťom jednoducho vysvetlite, ako celý proces kompostovania prebieha. Kompostér je domovom množstva organizmov, ako napríklad dážďoviek a chrobáčikov, ktorým vaše zvyšky zeleniny a ovocia veľmi chutia a produktom ich práce je kompost.
 6. Naučte deti to, že ovocie, zelenina, prípadne chlebík ktoré sú napadnuté plesňou sa nepapajú, ale taktiež nevyhadzujú do koša. Jednoducho aj to sa dá skompostovať v kompostéri, alebo v domčeku pre dážďovky.
 7. Sledovanie procesu kompostovania a jeho miešanie, zvlhčovanie či prevzdušňovanie vykonávajte spoločne s deťmi. Bude to pre ne zábavná ale aj edukatívna aktivita.
 8. To, na čo sa deti budú najviac tešiť je výsledok celého procesu – hotový kompost. Deti určite zaujme, ak si zo spodnej časti kompostéra lopatkou sami vytiahnu malú kôpku kompostu. Vy im pri tom môžete vysvetliť, že ho už čoskoro môžete použiť ako hnojivo pre vaše kvietky.
 9. Nezabudnite si spraviť jednoduchý test klíčivosti kompostu. Jednoducho doň zasaďte pár semienok žeruchy a čakajte pár dní, či vyklíčia. Vaša ratolesť môže sledovať, ako z nádobky so sadeničkou vyrastá drobná rastlinka.

Tieto produkty sa vám budú hodiť

ZÁHRADNÝ KOMPOSTÉR PREMIUM

VERMI KOMPOSTÉR VERMILIVE

KOMPOSTOVACÍ KÔŠ NA BIOODPAD Z INTERIÉROV

KOŠE NA TRIEDENIE ODPADU

 

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

 • príklady z regiónov,
 • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
 • novinky z odpadárskej legislatívy,
 • naše najnovšie riešenia a produkty.