JRK | ELWIS tím hlási ďalšiu novú posilu - Pre menej odpadu

Späť na zoznam článkov

ELWIS tím hlási ďalšiu novú posilu

Nezaradené | 09.06.2022

Mapa Slovenska sa zapĺňa ďalšími ELWIS obcami. Aby sme však s nimi udržali krok a zabezpečili maximálnu podporu, náš tím sa rozrástol o nového člena. Je ním špecialistka zákaznického servisu Martina Huňačková.

elwis špecialistka Martina

Martinu už počas štúdia na vysokej škole zaujali aktivity JRKáčka. O našej spoločnosti sa vtedy dopočula cez sociálne siete, kde ju iniciatíva PRE MENEJ ODPADU zaujala svojím zameraním na bioodpad, pracovným prostredím, ale aj super kolektívom. “Už vtedy som si povedala, že táto firma je pre mňa ako šitá na mieru. O rok na to, keď sa otvorila nová pozícia do ELWIS tímu, neváhala som a prihlásila som sa aj keď som vtedy žila v úplne inej časti Slovenska,” vysvetľuje Martina. Lákala ju predstava, že sa bude venovať odpadom nielen v súkromí, ale aj pracovne. 

Máš predchádzajúce skúsenosti v oblasti odpadového hospodárstva?  

“Pred nástupom do JRK som pracovala ako obchodno-technická zástupkyňa pre produkty modro-zelenej infraštruktúry v malej firme pri Žiline. Mala som pod palcom napríklad systémy na recykláciu dažďových a šedých vôd alebo vodopriepustné parkoviská. Po štúdiu technológií ochrany životného prostredia na FCHPT STU som v tejto práci nadobudla svoje prvé pracovné, ako aj praktické skúsenosti v oblasti zelených technológií. 

Čo robíš vo svojom súkromí pre menej odpadu?  

“PRE MENEJ ODPADU už niekoľko rokov nakupujem väčšinu potravín, drogérie a kozmetiky v bezobalových obchodoch. Po ruke mám vždy svoje tašky a vrecká, ak si ich však náhodou zabudnem, nahradím ich kartónovými krabicami, ktoré už v obchode nepotrebujú,” vysvetľuje Martina. Naša nová členka ELWIS tímu sa tiež vyhýba plastovým obalom z reštaurácii a používa svoje vlastné nádobky na jedlo. Martina sa snaží aj pri nákupe spotrebičov rozmýšľať ekologicky, “pri niektorých produktoch sa snažím pozerať napríklad aj na to, či sa dá kúpiť náhradná súčiastka, aby som si po poškodení nemusela kupovať nový. Niekedy hľadám aj iné spôsoby ako sú napríklad veci z druhej ruky.” Martina nemá rada zbytočne veci v domácnosti, tzv. “chytače prachu”. “Mnoho ľudí kupuje rôzne veci len z rozmaru, lebo sa im niečo páči alebo preto, že to majú ostatní. Neskôr sa z nich však podľa mňa stane len zbytočný odpad,” vysvetľuje Martina.  

Čo robíš vo voľnom čase? Máš hobby? 

“Svoj voľný čas sa snažím tráviť čo najviac v prírode, napríklad prechádzkou v prírode s naším psíkom. Mám však rada aj pohyb, a preto chodím na lezecké steny, pravidelne bicyklujem alebo korčuľujem. Ak je pekné počasie chodím aj na ferratu alebo na turistiku,” vysvetľuje špecialistka pre ELWIS. Zima nezabráni našej novej kolegyni k pohybu. Príchod chladnejšieho počasia a snehu je pre našu kolegyňu ideálnym časom, kedy môže vytiahnuť lyže či bežky zo skrine a trochu ich prevetrať na skialpoch. Martina okrem jej aktívneho života vykonáva aj dobrovoľnícke činnosti. V OZ Horské spoločenstvo pomáha s prevádzkou Útulňe Andrejcová, pripravuje bežecké preteky alebo či trate na Čertovici.  

Martina na prechádzke so psom

Medzi Martine záľuby môže zaradiť aj cestovanie, objavovanie miestnej gastronómie, lokálnych pražiarní kávy alebo malých remeselných pivovarov. Okrem toho naša ELWIS šprecialistka rada počúva aj podcasty zamerané na psychológiu, politické dianie, spravodajské témy a iné.  

Nakuknime do sveta odpadov, čo si myslíš o našom odpadovom hospodárstve?  

“V poslednej dobe registrujem veľa iniciatív od obcí, firiem, start-upov, ale hlavne neziskoviek, ktoré sa snažia nielen efektívne narápať so vzniknutím odpadom, ale aj predchádzať jeho vzniku. Stále si však myslím, že sme len na začiatku a čaká nás ešte dlhá cesta,” vysvetľuje svoj názor Martina. Podľa nej musíme neustále hľadať nové cesty či naberať inšpiráciu z iných krajín. Musíme sa však pozrieť aj na seba. Ľudia všeobecne neradi niečo menia a držia sa vo svojej komfortnej zóne. “Preto si myslím, že musíme nájsť spôsob, ktorý bude jednoduchý, napríklad bezobalové obchody by mali byť pre všetkých dostupnejšie,” dodáva.  

Martina do nášho JRK tímu skvelo zapadala. Jej niekoľkoročná iniciatíva žiť PRE MENEJ ODPADU je v súlade s našimi hodnotami a víziami, ktoré chceme na Slovensku dosiahnuť. Veríme, že našej novej ELWIS podpore bude veľmi dariť a pomôže mnohým obciam so správou a evidovaním odpadov v ich odpadovom hospodárstve.  

Zostaňte informovaní

Každý mesiac vám zašleme newsletter, v ktorom nájdete:

  • príklady z regiónov,
  • rady pre efektívne odpadové hospodárenie,
  • novinky z odpadárskej legislatívy,
  • naše najnovšie riešenia a produkty.