6 novoročných predsavzatí pre menej odpadu

12.01.2016

Január je mesiacom začiatkov a predsavzatí. Iste ste si už s príchodom nového roka naordinovali niekoľko povinností a nápadov, ktoré chcete v roku 2016 praktizovať. Premýšľali ste však aj nad tými, ktoré môžu prispieť k vášmu zdravšiemu a ekologickejšiemu životu? Čo tak inšpirovať sa našou šesticou predsavzatí pre menej odpadu, s ktorými bude vaše okolie o niečo čistejšie.

1.  Nevytvárať odpad

V dobe plnej produktov od výmyslu sveta a preplnených smetných košov sa to zdá byť veľkou výzvou. Nie je to však nemožné 🙂 Viete, že až v priemere 45% odpadu z domácností tvorí biologický odpad? Sú to zvyšky z kuchyne, šupky z ovocia a zeleniny či záhradný odpad. Ak túto „úrodu“ nebudete považovať za odpad ale za výživu pre váš záhradný kompostér, skoro zistíte, že naplniť nádobu na komunálny odpad nebude až tak jednoduché.  

2. Pozerať sa na veci z iného uhla

To čo dnes považujete za odpad nemusí hneď patriť do smetného koša. Odkladajte si tégliky z jogurtov, umelohmotné misky či šúľky z toaletného papiera a na jar do nich zasaďte prvé priesady.

3. Vždy existuje zdravšia alternatíva

Vedeli ste, že priemerný človek spotrebuje 167 PET fliaš za rok? Spočítajte si koľko plastových fliaš z minerálnych či sladených vôd ročne spotrebujete vy. Keď si však obľúbite jednu krásnu a navyše 100% ekologickú fľašu, ktorá bude pri vás všade, v každom počasí a pri každej príležitosti, vaše zdravie aj príroda sa vám za to iste odvďačí.

4. Nie je všetko nevyhnutné

Zužitkujte všetko čo sa len dá. Keď kupujete kusové pečivo, vážené ovocie či zeleninu, vždy ich balíte do plastových sáčkov. Ak si ich doma prepláchnete, vysušíte a odložíte, nebude nevyhnutne potrebné, aby ste samostatne nakupovali plastové sáčky.

5. Zaujímať sa

Venujte kúsok zo svojho času a pátrajte po spôsoboch, ako môžete znížiť objem vášho odpadu. Vedeli ste o tom, že nefarbené papierové obrúsky a servítky môžu byť prospešné pre vašu záhradku? Celulóza, ktorú obsahujú je totiž chutnou zložkou pre váš kompost, tak ako aj ostatný bioodpad z vašej kuchyne či záhradky.

6. Nájsť v sebe hravosť a kreativitu

Ak sa vám doma hromadia kartónové obaly prebuďte v sebe kreativitu a využite ich vo svoj prospech. Viete, že z krabíc sa dá vyrobiť skvelá hračka či originálny kus nábytku? Stačí len trochu času a dobrý nápad 🙂

Pozrite si našu ponuku záhradných kompostérov.

Tu nájdete krásne a zdravé fľaše.

Predchádzajúci článok Ďalší článok
Zavrieť video