1. príbeh z dvora

20.01.2016

Inšpirujte sa príbehmi z domácností, ktoré sa vydali cestou kompostovania.

Súťaž MISS KOMPOST má za sebou už 5 vydarených ročníkov. Organizátori tejto úspešnej celoslovenskej kampane si zaumienili podporiť myšlienku domáceho kompostovania ako súčasti moderného životného štýlu. Záujem o zapojenie sa do súťaže každým rokom narastá a preto sa aj my, ako jej hlavný partner, veľmi tešíme z príbehu každého súťažiaceho. Je viac ako zaujímavé pozorovať ako sa domácnostiam darí premienať bioodpad v zdravý kompost. Rozhodli sme sa priniesť vám príbehy priamo z domácností, ktoré sa vydali cestou kompostovania. Veríme, že to bude pre vás skvelá inšpirácia 🙂

Súťaž organizujú Priatelia Zeme – SPZ spolu s Centrom environmentálnych aktivít a podporou nášho internetového obchodu Komposter.sk.

 

1. Príbeh z dvora

Kompostujeme už dlhé roky. Náš kompostovací kútik je zložený z dvoch kompostérovpriestoru na dozrievanie kompostu. Starší kompostér je čiernej farby a má objem 450 litrov. Jeho miery sú 80x80x82 cm. Novší je zelenej farby s objemom 1050 litrov. Priemer šesťuholníkovej základne je 136 cm a jeho výška 107 cm.

Pomocou kompostovania dokážeme zužitkovať všetky biologické odpady, ktoré vznikajú na záhrade a v domácností. Patria medzi ne tráva, lístie, odpad z kuchyne, opadané a zhnité ovocie a zelenina, burina, konáre z orezávania stromov a kríkov (aj ruží, malín), odkvitnuté kvety, zvyšky zo záhrady. Základom je všetko čo najdôkladnejšie posekať a zmiešať navzájom. Pri kompostovisku máme drevený pník, na ktorom posekáme všetky veľké kusy mäkších rastlín. Konáre a tvrdšie rastliny drvíme na elektrickej drvičke. Takto podrvený suchší materiál si uskladníme a postupne ho pridávame napr. k tráve. Pravidelne kompost miešame. Nový kompostér sa ľahko otvára, takže to ide jednoducho.

Vyrobený kompost používame ako hnojivo v skleníku a na záhrade pri pestovaní rastlín 1. a 2. trate, ale aj pri pestovaní kvetov, drobného ovocia a pri ovocných stromoch. Kompost nadľahčuje pôdu a pomáha rastu rastlín. Záhradkárčenie ma neuveriteľne baví a kompost mi pri tom veľmi pomáha.

Vyhadzovať všetok ten bioodpad by bolo zbytočné. Veď sa dá krásne zužitkovať na záhrade. Rastliny tie živiny potrebujú.

Príbeh citovaný z archívu OZ Priatelia Zeme – SPZ

Predchádzajúci článok Ďalší článok
Zavrieť video